Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

4 yaşındaki çocuğum konuşmuyor, normal mi?

19,881
kez izlendi
Puan: 0.69 / 5
Detaylı Açıklama

4 yaşındaki çocuğum konuşmuyor, normal mi?

4 yaşındaki bir çocuğun konuşamaması normal değildir. 4 yaş, çocukların çok konuşkan olduğu ve sürekli sorular sorduğu dönemdir. Çocuklar bu dönemde karmaşık ve uzun cümleler kurabilirler. Konuşmalarında ''bundan önce'' ya da ''ondan sonra'' gibi kavramları kullanabilirler.
4 yaşındaki çocuk konuşamıyorsa çocukta fiziksel, psikolojik ya da sosyal birtakım sorunlar olabilir. Fiziksel problemlerin en başında işitme problemleri gelir. 4 yaşındaki çocuk yeterince iyi işitemiyorsa konuşamayabilir. Aileler bazen bu durumu algılayamazlar çünkü çocuklar bazı frekanstaki sesleri duyup bazı frekanstaki sesleri duyamayabilirler. Böyle bir durum çocuğun konuşmasını güçleştirir. 4 yaşındaki bir çocuk diğer açılardan normal görünüyor fakat konuşmuyorsa ilk olarak bir kulak burun boğaz uzmanına ve onunla bağlantılı olarak bir işitme uzmanına götürülmelidir.
4 yaş çocuğunda konuşamama ile birlikte başka şeyler de gözlemleniyorsa çocuğun psikolojik ya da sosyolojik bir sorunu olabilir. Sosyolojik gelişim bozuklukları, psikolojik rahatsızlıklar ve otizm gibi çocuklar çocuğun konuşmasına engel olabilir. Konuşmayan 4 yaşındaki bir çocuğun işitme duyusuyla ilgili bir problemi yoksa çocuğun bir nörolog ve çocuk psikiyatristi tarafından muayene edilmesi gerekir.
Evdeki iletişim eksikliği, bireylerin birbirleriyle az konuşması, evde çok fazla televizyon izlenmesi de çocukta konuşma güçlüğü oluşturabilir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat