Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

4 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir?

13,350
kez izlendi
Puan: 3.18 / 5
Detaylı Açıklama

4 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Tuvalet eğitimi yaşı çocuktan çocuğa değişiklik gösterir. Çocuğun 16. ayında başlayabilir ve 5 yaşına kadar devam edebilir. Bu yüzden tuvalet eğitimine başlanması için bir yaş belirlemek doğru değildir.
Çocuğun tuvalet eğitimini geç alması pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bazı çocuklar tuvalet eğitimine yanaşmak istemezler. Bazı çocukların da ebeveynleri yoğun iş temposu yüzünden çocuğun tuvalet eğitimine vakit ayıramayabilirler.
4 yaşındaki çocuğun tuvalet eğitimi edinememiş olması çevre tarafından yadırganabilir fakat annenin bu konuda moralini bozmaması gerekir.
4 yaş çocuğu genelde dışarıda vakit geçiren, okul öncesi kurumlara giden bir çocuk olduğu için tuvalet eğitimi kazanmamış olması bazı sosyal sorunlara yol açabilir. Bu nedenle tuvalet eğitimi 4 yaşa bırakılmışsa bu dönemden sonra daha önem gösterilmelidir. Tuvalet eğitimi için çocuğa önce hazırlık eğitimi verilmelidir.
Tuvalet eğitimi sürecinde çocuğa tuvalet eğitimi ile ilgili bilgiler verilebilir ve konuyla ilgili resimli kitaplar okunabilir. Hazırlık sürecinden sonra çocuğun uyanık olduğu saatler bez ve bezle ilgili her şey çocuğun görebileceği alanlardan kaldırılmalıdır. Bu süreçte anne çocuğuna özel ilgi göstermelidir. Çocuğun yarım saatte bir lazımlığa götürülmesi gerekir. Tuvalet eğitimi sırasında bazen kazalar yaşanabilir. Böyle bir durumda annenin çocuğa sert tepkiler vermemesi gerekir.
4 yaşındaki çocuk artık büyük bir çocuk olduğu için gece ve gündüz tuvalet eğitimini aynı anda öğrenebilir. Çocuk bununla ilgili ebeveynine sinyaller veriyorsa çocuğa gece uyurken bez bağlanmayabilir. Böyle bir durumda gece seyrek aralıklarla uyandırılarak tuvalete götürülmesinde fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat