Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

4 yaş çocuğunun gelişimini nasıl destekleyebiliriz?

9,098
kez izlendi
Puan: 3.75 / 5
Detaylı Açıklama

4 yaş çocuğunun gelişimini nasıl destekleyebiliriz?

4 yaş çocuğu sosyal ve enerjik bir çocuktur, oyun oynamak ister. 4 yaş çocuğuna hareket edebileceği ve arkadaşlarıyla oyun oynayabileceği ortamlar sağlanmalıdır. Okul öncesi kurumlar 4 ya çocukları için uzmanlar tarafından tavsiye edilir. 


Ev içinde annenin 4 yaşındaki çocuğu ile yapabileceği pek çok faaliyet vardır. Örneğin birlikte kitap okuyabilirler, kitaptaki olayları karşılıklı birbirlerine anlatabilirler. Anne gazete ve dergilerden çeşitli resimler keserek kolajlar oluşturabilir ve çocukla birlikte resimlerle ilgili hikayeler anlatabilirler. Anne çocuğun odasına altında birtakım yazılar yazan resimler asabilir ve böylece çocuğun harflere ya da sayılara aşina olması sağlanabilir. Anne mutfakta yemek yaparken çocuğundan yardım isteyebilir. 
 
Anne günlük konuşmalarında çocuğun sorularına basitçe tek kelimeyle yanıt vermek yerine daha kapsamlı yanıtlar verirse çocuğun gelişimine katkı sağlamış olur. Bu dönemde çocuklarla konuşurken nesneleri sıfatlarla anlatmak hem çocuğun kelime haznesini geliştirir hem de konuşma yeteneğine katkı sağlar. 

Aile fertleri 4 yaş çocuğuyla oyunlar oynayarak çocukla iletişim kurabilirler. Bu oyunlar sırasında çocuğun size doğrudan söylemediği şeyleri yakalama olanağı doğar. Örneğin çocuk okulda bir arkadaşıyla kavga etmişse bunu size anlatmaz ama okulculuk oynarken bunu ima edecek davranışlarda bulunabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat