Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

4 yaş çocuğunun dil gelişimi nasıldır?

5,727
kez izlendi
Puan: 2.29 / 5
Detaylı Açıklama

4 yaş çocuğunun dil gelişimi nasıldır?

Çocuk 4 yaşına geldiğinde dil gelişimi açısından oldukça yol katetmiştir. 4 yaşındaki çocuk sürekli konuşur, her şeyi merak eder ve sürekli sorular sorar. 

 
4 yaşındaki çocuğun kelime haznesinde, içinde bulunduğu ortama bağlı olarak, yaklaşık 1200 kelime vardır. Konuşmalarının büyük bir bölümü anlaşılır. Çocuk bu dönemde hayallerini, gördüğü şeyleri ve olmasını istediği şeyleri anlatır. Uzun ve karmaşık cümleler kurabilir.
Çocuk 4 yaşına geldiğinde 3 yaşında ona zor gelen şarkı, ninni ve şiirleri öğrenip söyleyebilir. Konuşma şeklini kişiden kişiye göre değiştirebilir. Örneğin bir bebekle, annesiyle ya da bir yabancı ile farklı şekillerde konuşabilir. 
 
4 yaşındaki çocuk espri yapmayı ve mizahı keşfetmiştir. Çocuk bu dönemde sürekli espri yapar ve ardından kahkaha atar. Ayıp kelimeleri keşfetmiştir ve bu kelimeleri söylediğinde aldığı tepkilerden hoşlanır. Çocuğun bu tip kelimeleri zaman zaman söylemesi 4 yaş çocuğunun özelliğidir ve normal karşılanmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat