Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

4 aylık bebeklerde gündüz uykusu nasıl olmalı?

23,452
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

4 aylık bebeklerde gündüz uykusu nasıl olmalı?

Gündüz uykusu özellikle yeni doğan bebeklerde gece uykusu ile eşit önemdedir. Yeni doğan ilk bir aylık bebek günde 16-17 saat uyur. Bu uykunun yarısı gündüzdür, yarısı gecedir. Bebek 2 aylık olduğunda gece uykusu artmaya başlar. Gündüz uykusu azalır ve uyku düzene girmeye başlar. 


Bebek daha çok gece, az da gündüz uyur. 3 aylık bebek gece 10 saat uyur. 4-5 saat de gündüz uyur. Bebek 4 ay olduğunda gece 8-9 saat, gündüz 3-3,5 saat uyku uyur. Gündüz uykusu genelde şekerleme ya da kestirme şeklindedir. 2 kez böyle kısa uykuya dalabilirler. 

4 aylık bebeklerde ideal gündüz uykusu 4-5 saati geçmemelidir. Bebek eğer gündüz uykusunda bir seferlik uykuda 3-4 saatten fazla uyuyorsa bebeği uyandırmak gerekir. Gece gündüz ayrımını yapması için gündüz ışıkta tutup sohbet etmek gerekir. Gece ise tam tersini yapmak ışığı açmamak ve bebekle konuşmamak gerekir. 

Bebek 10 ya da 12'de emdikten sonra çok rahat uyuyabilir, 3 saat sonra uyandığında acıktığı anlamına gelmez. Annenin emzirmesi gerekmez.  Bu alışkanlığı baştan oturtmak çok önemlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat