Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

3 yaşındaki çocuğuma hala bez bağlıyorum, ne yapmalıyım?

7,018
kez izlendi
Puan: 2.64 / 5
Detaylı Açıklama

3 yaşındaki çocuğuma hala bez bağlıyorum, ne yapmalıyım?

Tuvalet eğitimi yaşı sfinkter kontrolünün sağlanmaya başladığı 16. aydan başlayıp 5 yaşına kadar verilebilir. Tuvalet alışkanlığına başlanması için belirli bir yaş yoktur ancak genel olarak bakıldığında 3 yaşındaki çocuk tuvalet alışkanlığı edinmek için hazır durumdadır.

Anne 3 yaşındaki çocuğunun tuvalet eğitimine hazır olduğunu düşünüyorsa birkaç hafta konunun üzerinde durarak çocuğa tuvalet alışkanlığı kazandırabilir.

3 yaşındaki çocuk tuvalet eğitimine hazır olduğunun sinyallerini veriyor fakat eğitime karşı çıkıyorsa bu ebeveyn tarafından normal karşılanmalı. Böyle bir durumda tuvalet alışkanlığı çocuğa anlatılmalı ve çocuk bu duruma yavaş yavaş hazırlanmalıdır.

Tuvalet eğitimi ile ilgili anne, çocuktan ısrarla olumsuz tepki alıyorsa eğitime bir süre ara verilmesinde fayda vardır.

3 yaşındaki çocuğun bezden rahatsız olduğunu ifade etmesi ve tuvaletini yaptıktan sonra yaptığını ebevynine söylemesi çocuğun tuvalet eğitimine hazır olduğuna dair verdiği sinyallerdir. Bu sinyallerden hiçbiri yoksa ya da çocukta tuvaletle ilgili hiçbir farkındalık yoksa çocukta bu konuda bir sorun olduğu düşünülebilir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat