Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

3 yaşındaki çocuğum konuşmuyor, normal mi?

21,387
kez izlendi
Puan: 2.38 / 5
Detaylı Açıklama

3 yaşındaki çocuğum konuşmuyor, normal mi?

3 yaşındaki bir çocuğun konuşmaması normal değildir. Gelişimi normal seyreden 3 yaşındaki bir çocuğun söylediklerinin yaklaşık %80 anlaşılabilir. Çocuk bu yaşta 4-5 kelimelik cümleler kurabilir. Ortalama 300 kelimeden oluşan bir kelime haznesi vardır.

3 yaşındaki çocuğun konuşamamasının pek çok sebebi olabilir fakat akla gelen ilk sorun çocuğun işitme duyusunda bir sorun olabileceğidir. Bu konuda ebeveynin evde kendisinin yaptığı test yeterli olmayacaktır. Çocuk kendisine seslenildiğinde dönüp bakabilir ama çocuğun küçük desibeldeki sesleri duyamaması çoğun konuşamamasına neden olabilir. 3 yaşındaki çocuk konuşamıyorsa işitme duyusu mutlaka bir kulak burun boğaz doktoru ya da odyolog tarafından kontrol edilmelidir.

3 yaşındaki çocuğun konuşamaması işitme ile ilgili bir soruna bağlı değilse çocuğun konuşamamasının sebebi sosyal etkileşim kaynaklı olabilir. Evde çok fazla televizyon seyredilmesi, çocukla fazla konuşulmaması, çocuğun yalnız büyümesi, sosyal ortamlara sokulmaması, ebeveynleriyle ya da bakıcısıyla iletişim halinde olmaması çocuğun konuşamama sebeplerinden bazılarıdır.

Bazı nörolojik ve psikiyatrik hastalıklar çocuğun konuşamamasına neden olabilir. Örneğin otizm hastalığı olan bir çocukta konuşma problemi de görülebilir. Çocuğun işitme duyusunda ve sosyal etkileşiminde bir sorun yoksa bir çocuk nöroloğu ve çocuk psikiyatristi ile görüşülmesinde fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat