Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir?

39,675
kez izlendi
Puan: 2.55 / 5
Detaylı Açıklama

3 yaşındaki çocuğa tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Bebek 16 ayını doldurduktan sonra tuvalet eğitimine başlanabilir ve 5 yaşa kadar devam edebilir. Tuvalet eğitiminin hangi çocuk için kaç yaşında başlatılacağı her çocuğa ve her aileye göre farklılık gösterebilir. Genel olarak bakıldığında 3 yaşındaki çocuk tuvalet eğitimine başlamak için hazırdır. Genelde bu yaşlarda çocuklar yuvaya başladıkları için tuvalet eğitime başlanması gerekir.

Çocuğa tuvalet eğitimi verilebilmesi için çocuğun da buna hazır olması gerekir. Çocuk istemiyorsa anne çocuğu bu konuda zorlamamalıdır. Bebek tuvalet eğitimine hazır olduğunda bununla ilgili ebeveyne bununla ilgili ipuçları vermeye başlar. Örneğin bezden rahatsız oluyorsa ya da tuvaletini yapmadan önce haber veriyorsa çocuk tuvalet eğitimine hazır demektir.

Çocuklara tuvalet eğitimi verilirken önce birkaç gün çocukla konuşulmalı ve tuvaletini artık lazımlığa yapabileceği anlatılmalıdır.

Çocuklarda tuvalet eğitimi ile ilgili olan resimli kitaplar bebekle birlikte okunup çocuğa konu ile ilgili bilgi verilebilir. Birkaç günlük ön hazırlık tamamlandıktan sonra bir sabah çocuk uyanmadan bezi çıkartılıp etrafındaki bez değiştirme ile ilgili bütün nesneler ortadan kaldırılabilir. Uyandığında artık konuştuklarının gerçekleşebileceği, büyüdüğü ve tuvaletinin kendisinin yapması gerektiği ifade edilir.

Çocuk, tuvalet alışkanlığı kazanmaya başladığı ilk günlerde yarım saatte bir tuvalete götürülüp lazımlığa oturtulmalıdır. İlerleyen günlerde çocuk tuvaleti geldiğinde kendisi haber verecektir. Çocuğun tuvalet alışkanlığı kazandığı ilk günlerde geceleri çocuk uyuduktan sonra çocuğa bez takılıp sabah uyanmadan çıkartılabilir.

Bu yöntemlerle 3 yaşındaki bir çocuk 2 ile 4 hafta arasında tuvalet alışkanlığı edinebilir. Ancak baskı ve zorlama gibi yöntemler çocuğun tuvalet eğitiminde önerilmez. Yıldız ya da puan toplamak gibi haftalık ödül çizelgeleri yapılabilir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat