Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

3 yaş çocuğunun gelişimini nasıl destekleyebiliriz?

15,486
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

3 yaş çocuğunun gelişimini nasıl destekleyebiliriz?

3 yaş çocuğunun psikolojik, sosyolojik ve fiziksel gelişimini desteklemek için yapılabilecek pek çok şey vardır. 3 yaşındaki çocuk annesiyle fazla vakit geçirir. Bu yüzden anne çocuğun gelişimine katkıda bulunacak aktiviteler seçebilir. Örneğin ona kitap okuyabilir, birlikte uçurtma uçurabilirler, birlikte küçük deneyler yapabilirler, anne çocuğuna paketlerin üzerindeki işaretleri öğretebilir, birlikte hayvanların taklidini yapabilirler, ipe boncuk dizebilirler...

Çocuğun gelişimi açısından annenin çocukla ilgilenmesi çok önemlidir. Anne çocuğa bir şeyler anlatırken ayrıntılı şekilde anlatabilir.

3 yaş çocuğu için eğer mümkünse yuva ve kreşler uzmanlar tarafından öneriliyor. Yuva ve kreşler çocuğun sosyolojik ve psikolojik gelişimini destekleyen kurumlardır.

3 yaşındaki çocuk toplum içine daha fazla girdiği için daha fazla hasta olur. Bu nedenle 3 yaşındaki çocukların günlük beslenme düzenine özen gösterilmelidir. Günde 5 porsiyon meyve ve sebze yiyen çocuk günlük C vitamini ihtiyacını doğal yollardan karşılamış olur. Çocuğa dışarıdan balık yağı takviyesi yapılabilir. Hastalıklara karşı koruyucu bazı ürünler hastalanan çocuklara verilebilir. Çocuğu hastalıklardan koruyabilmek için çocuğun beslenme ve uyku düzeni çok önemlidir.

Çocuğun kemik ve diş gelişimi açısından günlük süt tüketimi takip edilmelidir. 3 yaşındaki bir çocuğun günde en az 500 ml süt ya da süt ürünü tüketmesi gerekir.

Aile C vitamini içeren meyve ve sebzeleri çocuğa vermekte ciddi sorunlar yaşıyorsa kış aylarında çocuğa vitamin takviyesi yapılabilir. Çocuğa vitamin takviyesi yapmak için evde hazırlanmış meyve suları ya da ıhlamur gibi çaylar da verilebilir.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat