Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

23 Nisan'ın önemi nedir?

9,405
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

23 Nisan'ın önemi nedir?

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın hikâyesi 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla başlar. Milletvekilleri çok kısa bir sürede belirlenmiş ve Atatürk, meclis açılışı nedeniyle Ankara'ya gelmelerini istemiştir.

19 Mart 1920 tarihinde başlayan milletvekili seçimleri ile Atatürk tarafından bir bildiri yayınlanır. Bu bildiride meclisin neden toplanacağı hakkında bilgilendirme yer alır. 

21 Nisan tarihinde yayınlanan ayrı bir bildiri ile meclisin açılış tarihi bildirilir. 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılır. Sürecin çok hızlı ilerlemesi nedeniyle açılışa önceden belirlenen 337 milletvekilinden sadece 115'i katılabilmiştir.

Meclisin açılış tarihi olan 23 Nisan, 1921'de çıkarılan 23 Nisan'ın Milli Bayram Addine Dair Kanun ile, Türkiye'nin ilk ulusal bayramı olur ve ulusal egemenlik bayramı adı ile 1981 yılına kadar devam eder. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat