Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2015'te Türkiye'yi ekonomik olarak neler bekliyor?

846
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

2015'te Türkiye'yi ekonomik olarak neler bekliyor?

Yıl içinde gerçekleşecek Ay tutulmaları sonrasında finansal piyasalarda ve bilhassa borsalarda hareketlenme yaşanabilir. 

4 Nisan'da gerçekleşecek Ay tutulması sonrasında Mayıs ile Ağustos arasında piyasalarda çıkış inişler veya spekülatif etkiler söz konusu olabilir. Ancak ani inişlerinde gelebileceği bilhassa sonbahar dönemi ekonomik olarak tedbirli ve dikkatli olmak gerekliliğini göstermekte.

Yıl içinde etkin olacak Uranüs - Plüton karesi bilhassa yılın ikinci yarısı ekonomik olarak durgunluk, hatta iniş etkilerini öne çıkarıyor. 

Bu yıl riskli sektörler olan, gayrimenkul sektörü, emlak sektörü, otel ve turizm sektörü, lüks tüketim alanları, borsalar alanlarında daha dikkatli yatırımlar yapılması doğru olur.

Özellikle  yılın ikinci yarısı tarımcılık öne çıkabilir. Bu konuya ilgi artabilir. 

Sanayi ve dış ticaret konularıyla uğraşanlar açısından yine temkinli olmaları gereken bir sene söz konusu. Öncelikle istikrar açısından çok kaygan bir zemin olabileceği için, döviz açısından da yatay bir seyir görünmemekte. Döviz ve borsa piyasaları hareketli etkiler içinde olacak. 

Genel olarak finansal açıdan riskli yatırımlar ve öngörüsüz büyümeyi desteklemeyen bir sene olacak diyebilirim.  

Bu yıl değerinden fazla şişen sektörler açısından tekrar olması gereken düzeye inme, durağanlaşma etkileri var. Başta gayrimenkul olmak üzere, lüks tüketim, ihtiyaç dışı her türlü arz ve talep sınırlanacağı ve zorlanacağı bir dönemden geçecek. Bu nedenle bilhassa büyük kredilerle emlak sektörüne girmek veya yatırım yapmak açısından etkiler son derece hassas olacak ki tüketim eşyaları ve emlak piyasalarında ancak güçlü olan firmalar ayakta kalabilir. 

Bolluk içinde bir sene geçirmeniz dileklerimle.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat