Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2015'te dünyayı ekonomik olarak neler bekliyor?

449
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

2015'te dünyayı ekonomik olarak neler bekliyor?

Öncelikle tutulmalar ardından başta Avrupa ve Amerika olmak üzere ekonomik dalgalanmalar tetiklenebilir. Tutulmalar içinde bu etkiyi en yoğun yaşatacak enerji ise daha çok 20 Mart tutulması ile 28 Eylül tutulması olarak göze çarpıyor.

2015 yılı daha çok domino etkisi gibi kırılmanın başladığı dönemin başlangıcı gibi görülebilir. Yaklaşık 2012'den bu yana dünyada Neptün - Balık etkisi ile daha hayalci ve gerçekleri görmekten uzak duran, bir anlamda temelsiz büyüme ile giden ekonomik dengeler, 2015 ikinci yarısı ile daha ayakları yere basan ve gerçekçi bir akıma yerini bırakmak zorunda kalacak. Etkilerin daha çok 2016 ile bariz olacağı bu süreçte, başta Amerikan ekonomisi olmak üzere, büyük kapital güçlerin sarsıntılı bir sürece geçmesi söz konusu. 

Sektörel olarak bakarsak, Avrupa açısından nakliye ve üretim alanlarında sorunlar yaşanabilir. Genel olarak petrol, petrol kimya, ağır sanayi açısından tıkanıklıklar söz konusu. 

Borsalar açısından 2015 sonu ile 2016 başları ile tetiklenen dönemler dalgalanmalara açık olacak. Yaz aylarında ve Ekim ayında dünya piyasalarında geçici bir düzelme yaşansa da 2015 sonbahar ile başlayan süreç ekonomik değerler açısından daha çok yatay seyir ve düşüş etkisi taşımakta.  

Amerika açısından özellikle yılın ikinci yarısı sağlık sektörü, ilaç ve hizmet sektörü ciddi sorunlara açık etkiler taşımakta. Avrupa da ise grevler ve nakliye, sanayi ve üretim alanlarında sıkıntılar yaşanabilir. 

Genel olarak dünya trendi açısından lüks tüketim ürünleri, kozmetik, reklam sektörü ve benzeri alanlarda kısıtlamalara gidilebilir. 

Kısacası dünya ekonomik olarak büyümekten ziyade daha çok yatay hat içinde olacak ve yıl sonuna doğru iniş çıkış etkilerine doğru kayan dalgalı bir seyir içine geçecek.

Yeni yılın bolluk ve bereket içinde gelmesi dileklerimle.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat