Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

2 yaş çocuğunun beslenmesi nasıl olmalı?

13,510
kez izlendi
Puan: 0.60 / 5
Detaylı Açıklama

2 yaş çocuğunun beslenmesi nasıl olmalı?

2 yaşındaki çocuk genelde yürüdüğü, konuştuğu, kendini ifade ettiği için hep kendini daha özgür hisseder. Beslenmede ve uykuda da kendini daha özgür hisseder. Yani çocuk kendi başına buyruktur. Anne sütünü 2 yaşına kadar zaten almıştır. 

2 yaşından sonra kendi kendine beslenebilir. Beslenme yeteneği de gelişmiştir. Mesela 1 yaşındaki çocuk kaşığı ağzına götüremez, bardaktan yardımla içebilir, elini yemeklere batırıp yiyebilir ama etrafı batırır. 2 yaşındaki çocuk ise kaşıkla yemeğini yiyebilir, kamışla sütünü içebilir, büyüklerle sofraya oturup sohbet ederek yemek yiyebilir. Yani daha sosyalleşmiş, daha birey olmuştur. 

2 yaşındaki çocuğun beslenmesinde dikkat edilecekler

2-3 yaş arasındaki bir çocuğun beslenmesini ayarlarken anne sütü olmadığı için günde 500 ml süt tüketmesi gerektiğini unutmayın. 2 yaşındaki çocuğun yoğurt tüketimi artırılmalı, günde bir kibrit kutusu kadar peynir yemelidir.

Et grubunda 2 köfte, balık ya da tavuk yemelidir. Günde 2 porsiyon meyve ya da sebze tüketmesi gerekir. 1 porsiyon meyve demek 1 küçük elmadır. 3 yemek kaşığı pişmiş sebze 1 porsiyondur. Mutlaka 2 porsiyon tüketmesi gerekir. 

Ekmek tüketimi bu yaşlarda daha yüksektir. Kalorilerinin çoğunu karbonhidratla karşılarlar. 3-4 dilim ekmek tüketebilir. Bu çocuklar daha özgür hissettikleri için çocuğa zarar verebilecek, büyümesini kötü yönde etkileyebilecek şeker, çikolata, cips gibi besinlerden çocuğu uzak tutmalısınız. 

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat