Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

15 yaşındayım ama hala adet görmedim, sorun olabilir mi?

45,806
kez izlendi
Puan: 4.11 / 5
Detaylı Açıklama

15 yaşındayım ama hala adet görmedim, sorun olabilir mi?

Ortalama olarak tüm kız çocuklarında adet kanaması 12,5 yaşında gerçekleşir. Bu durum kişiden kişiye değişir. Özellikle annenin ilk adet gördüğü yaş kız çocuğuna da genetik olarak yansıyabilir. Bazıları daha erken ya da daha geç görebilir. Bu durumun keskin sınırları olmamasına karşın kabaca şöyle denebilir. 

15 yaşında göğüslerde büyüme ve tüylenme olan fakat henüz adet görmeyen kız çocukları biraz daha bekleyebilir. 11 yaşında adet görmek de sorun sayılmaz. 11 yaşında adet kanaması gören kız çocuklarında boy uzaması yüzde 90 oranında tamamlanmış olur. Bu da talihsiz bir durumdur. 

Belli bir yaşa kadar adet görmemiş olmak çoğu zaman hiç bir soruna işaret etmez. Bu, aşırı zayıflık ya da kilo gibi nedenlere bağlı olacağı gibi, genetik sorunlara neden olabilir. Çoğu zaman hiç bir soruna işaret etmez. 

Çocuk endokrinoloji uzmanının yapacağı bazı tetkikler neticesinde herhangi bir sorun olup olmadığı saptanabilir. Tüylenme ve göğüs büyümesine rağmen 15 yaşından bir süre sonra daha adet görülmemişse mutlaka doktora görünmek gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat