Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

12 aylık bebeğin muayenesinde nelere bakılır?

3,840
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

12 aylık bebeğin muayenesinde nelere bakılır?

12 aylık, yani 1 yaşına gelmiş bebeğimiz artık 1 yaş muayenesine geldiği zaman önce fiziksel açıdan değerlendirmesine bakarız. Burada vücut ağırlığı, boyu ve baş çevresi dikkate alınır. 1 yaşındaki bir bebeğin vücut ağırlığı standart olarak 10 kg civarında olmalıdır. Boyu ortalama 75 cm, baş çevresi ise ortalama 47 cm civarındadır. Ama bu ölçüleri yaparken doğum kilosu, doğumdaki boyu, doğumdaki baş çevresi ölçüsü ve anne - babanın da kilo, boy oranları dikkate alınır. Çünkü artık 1 yaşındaki bebek çocuk olmuştur ve ailesinin fiziksel özelliklerini taşımaya başlamıştır. Bu anlamda genetik de önemlidir. 

1 yaşındaki bebek muayenesi

1 yaşındaki bebek muayenesinde bedensel değerlendirmeyi yaptıktan sonra dil gelişimine bakılır. 1 yaşındaki bebeğin birkaç tane sözcüğü söylemesi beklenir. Bunlar "anne, baba, mamma, dedde, memme" gibi sözcüklerdir. Bebeğin konuşmasında herhangi bir sorun yoksa bebeğin sistematik muayenesi yapılır. Burada ağzı, diş gelişimi, kulakları, boğazı, akciğer sesleri, kalp sesleri, karnı ve mutlaka genital muayenesi yapılmalıdır. Genital muayene özellikle ihmal edilmemesi gereken bir muayenedir çünkü erkek bebeklerde inmemiş testis açısından 1 yaş müdahaledeki son zamanlardır. Bu anlamda hiç geç kalmamak gerekir. Kız bebeklerde ise bazı zamanlarda iç dudakların birbirine yapıştığı füzyonlar veya labial yapışıklık olarak adlandırılan durumlar olabilir. 

Bebeklerde pişik açısından poposu ve varsa çatlakları kontrol edilmelidir. 1 yaşına gelmiş bebeğin muayenesinde atlanmaması gereken bir diğer konu ise eklemleridir. 

Bebek muayenesinde bebeğin doktor ile iletişimi de dikkate alınmalıdır. Bebeğin ebeveyni ve doktorun söylediklerini dinlemesi, muayene olup olmamaya kendisi karar vermelidir. Bebeklerde 1 yaş civarında yavaş yavaş doktor korkusu da gelişmeye başlar. Bebeği sakince ve onu muayene olmaya özendirerek, sabırlı bir şekilde ikna etmek gerekir.

1 yaş bebeğin aşı durumu da kontrol edilmelidir. 1 yaşına gelmiş bebekte tamamlanması gereken aşılar şu şekilde sıralanabilir:
- Hepatit B
- Pnömokok (zatürre) aşısı
- Difteri, tetanoz, boğmaca aşılarının ilk 3 dozu
- Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak karma aşısı
- Ağızdan damlatılan ve 6 ayda yapılması gereken çocuk felci aşısı

Aşıların bu dönemde kayıt altına alınıp, varsa eksiklerinin gecikmeden tamamlanması gerekir. 

Bebeklerde ağız ve diş sağlığı 

12 aylık bir bebekte bazen 7 - 8 diş olabileceği gibi, kimi zaman da hiç diş olmayabilir. Bebeklerde ilk süt dişinin çıkışı ortalama 5. ay ile 15. ay arasında olur. Bu anlamda telaş yapmaya gerek yoktur. Doğum günü partisi yapılan bir bebeğin ağzında hiç diş olmaması mümkümdür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat