Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

10 Kasım 1938 sabahı Dolmabahçe Sarayı'nda neler yaşandı?

1,631
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

10 Kasım 1938 sabahı Dolmabahçe Sarayı'nda neler yaşandı?

Atatürk'ün sağlığı ile ilgili sorunlar 1937 yılında kendini göstermeye başladı. İlk zamanlar yorgunluk ve iştahsızlık gibi sorunlar vardı. Daha sonra kaşıntı ve şiddetli burun kanamaları ortaya çıkmaya başladı. 

Doktorları Atatürk'e bir tür karaciğer hastalığı olan siroz teşhisi koydu. Atatürk'e dinlenmesi tavsiye edildi ancak dönemdeki bazı önemli politik olaylar nedeniyle Atatürk bu tavsiyelere uyamadı.

Bu sırada Türk doktorların yanı sıra Avrupa'dan da önemli doktorlar Atatürk?ün tedavisi ile ilgileniyordu. Atatürk?ün karaciğerinde biriken sıvı düzenli olarak alınıyordu. 

Hastalık ilerliyordu. Atatürk'ün ciğerinde sıvı birikmeye devam ediyordu. 16 Ekim'de Atatürk'ün karnından yine sıvı alındı. 16 Ekim 1938 günü yapılan işlemin ardından Atatürk komaya girdi. Atatürk bu komadan 21 Ekim günü çıktı. 

7 Kasım 1938?de yine Atatürk'ün karnından sıvı alınma işlemi yapıldı. 8 Kasım 1938 günü akşam saat 19.00 civarı Atatürk doktoru Neşet Ömer İrdelp'e "aleykümesselam" dedi ve hemen ardından tekrar komaya girdi. 

9 Kasım günü ve gecesi bu ağır koma devam etti. Bu sırada doktorları durumu yakından takip ediyor ve imkanların elverdiği ölçüde müdahalede bulunuyorlardı. 10 Kasım sabaha karşı Atatürk'ün nabzı 130 dolaylarındaydı. Bu, sabaha kadar böyle devam edecekti. Atatürk?ün ateşi de yüksekti. Doktorlar ateşini 38 derece olarak ölçüyordu. Bu sırada solunumu zayıflayan Atatürk'e serum, oksijen ve nefes açıcı ilaçlar verildi. 

Tüm müdahalelere rağmen Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 9'u 5 geçe, İstanbul'daki Dolmabahçe Sarayı'nda hayatını kaybetti.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat