Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

1 yaşından itibaren bebeğin beslenmesi nasıl olmalıdır?

98,805
kez izlendi
Puan: 4.59 / 5
Detaylı Açıklama

1 yaşından itibaren bebeğin beslenmesi nasıl olmalıdır?

1 yaşındaki bebek anne sütüne devam etmelidir. Bebek 1 yaş ile 2 yaş arasında günlük protein ve kalori gereksiniminin 1/3'ünü anne sütünden alır. Anne sütü bebeği enfeksiyonlardan korur. Ek besinler zaman içinde arttırılarak verilebilir.
9. ayda bebeğin kavrama yeteneği geliştiğinden eline bir kaşık verebilir ve yemeği kendi başına yemesini sağlayabilirsiniz. Bebeğin kaşıkla yemeği alıp ağzına götürmesi ince motor hareketlerin gelişmesini sağlar.
1 yaşındaki bebeğin beslenmesi
erişkin bir insan gibi 3 ana öğün şeklinde olabilir. Kahvaltıda peynir, reçel gibi tek tek gıdalar tüketebilir. Öğle yemeğinde erişkin insan yemeği yiyebilir ama yemeğin az tuzlu olmasına dikkat edilmelidir. Akşam aile ile birlikte sofraya oturması ve mama sandalyesinde kendi kendine beslenmesi bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir.
Bebek 1 yaşından sonra yumurtanın beyazını yiyebilir. Ancak gün aşırı 1 adet yumurta tüketmelidir, bebeğin her gün yumurta tüketmesi tavsiye edilmez. Bebek günde yaklaşık 500 ml inek sütü tüketebilir. Kahvaltıda süt içebilir, muhallebi ve sütlaç gibi sütlü tatlılar yiyebilir. Bebek 2 yaşına kadar bal ve çilek tüketmemelidir. Bunlar hem bebekte alerji yapabilir hem de baldaki toksinler bebekte çeşitli sorunlara sebep olabilir. Bebeğin tuz tüketimi oldukça az olmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat