Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

1 yaşındaki çocuğun kaç tane dişi olmalı?

18,921
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

1 yaşındaki çocuğun kaç tane dişi olmalı?

Diş gelişimi çocuklarda motor, dil, sosyal gelişim gibi gelişim aşamalarından biridir. Çocuklarda dişler çıkmadan önce çenesinde alt yapısı vardır. 1 yaşındaki çocuklarda ortalama 6-8 dişi çıkar. Bu 6-8 dişin 2 tanesi alt orta kesiciler, 2 tanesi üst orta kesiciler, 2 tane üst yan kesici ve 2 tane de alt yan kesici olabilir. Fakat 1 yaşındaki çocuk diş çıkmasıyla da diş sürmesini etkileyen faktörler genelde çocuğun beslenmesi değildir. Çocuğun genetik yapısı etkin bir faktördür. 

1 yaşındaki çocuklarda diş çıkmasını geciktiren faktörler
- Genetik faktörler 
- Tiroit hormonu eksikliği 
- D vitamini eksikliği

Beslenmesi etkileyen bir faktör değildir. Yine anneler arasında yanlış bilinen dişin erken ya da geç çıkması daha iyi denir böyle bir şey yoktur. Çıkma zamanı çocuğun genetik yapısıyla ilişkilidir. 1 yaşındaki çocuğun hiç dişi yoksa da normaldir. 16-18 aya kadar beklenebilir. 4 aylıkken itibaren dişler çıkar. 

2,5 yaşındaki bir çocuğun 20 dişi vardır. 2,5 yaşında bunlar tamamlanacaktır. Yine dişle ilgili yanlış bilinen bir şey diş sürmesi ya da diş çıkması sırasında çok yoğun bir ateş olmasıdır. Genelde patladığı an 38.3'e kadar çıkar bir seferliktir ve biter. Yoğun bir ishal olmaz. Hafif bir huysuzluk olur. Diş etlerinde kaşıntı olur. Salyası biraz artabilir. Bu kısa bir süredi siz anlamadan çocuk dişini patlatabilir. Diş çıkmasının ya da diş sürmesinin belli bir süresi vardır. Bu sıraya göre hareket eder. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat