Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

1 yaş çocuğunda ne tür sağlık sorunları gözlenebilir?

1,446
kez izlendi
Puan: 0.60 / 5
Detaylı Açıklama

1 yaş çocuğunda ne tür sağlık sorunları gözlenebilir?

Çocuk 1 yaşında tutunarak yürüyemiyorsa, ayakta durmuyorsa, 15-16 aylık hala yürümüyorsa mutlaka motor olarak değerlendirmek gerekir. 1 yaşından önceki gelişimi de önemlidir. 

- 3 aylık olduğu halde başını dik tutamıyorsa 
- 6 aylıkken sağa sola dönmüyorsa
- 8 aylıkken desteksiz oturamıyorsa mutlaka motor gelişimi açısından değerlendirilmesi gerekir. 

Sosyal gelişimine baktığımızda 1 yaşındaki çocuğun etrafla ilgilenmesi gerekir. Bir bebek sosyal olarak 3 aylık olduğunda onunla ilgilendiğinizde tepki vermesi gerekir. 4 aylık olduğunda sesin geldiği tarafa dönmesi gerekir. 6 aylık olduğunda çevreyle ilgilenmesi, 7 ay civarında yabancıları yadırgaması gerekir. 1 yaşında yabancıları yadırgaması daha azdır. 

Dil gelişimi olarak basit komutlara yanıt vermiyorsa, 2 kelimeyi kullanamıyorsa dil gelişimi ve sosyal gelişim açısından da mutlaka araştırılması gerekir. 

1 yaşındaki çocuklarda gelişebilecek diğer sorunlar, mutlaka demir eksikliği açısından değerlendirilmesi gerekir. Eğer bebeğin katılma nöbeti, renk solukluğu, iştahsızlığı varsa bakmanız gerekir. Çok huysuzluğu, gece uyku problemi varsa mutlaka idrar yolu enfeksiyonu açısından idrar tahlili yapılması gerekir. 

1 yaşındaki çocuk daha sık kalabalık ortama çıkacağı için yürümeye başladığından dolayı çok hareketli, her tarafı elleyip, elini ağzına götüreceği için enfeksiyonlar daha fazladır. Genelde ilk 6 ayda çocuklarda enfeksiyon azdır. 6 aylıktan sonra enfeksiyon sayısı 5 ile 8'dir. 1 yaşından sonra da enfeksiyonlar artacaktır. O açıdan dikkat etmeniz gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat